Komenda Powiatowa
Państwowej Straży Pożarnej
w Choszcznie

ul. Bolesława Chrobrego 6, 73-200 Choszczno

PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZNEGO UŻYWANIA MATERIAŁÓW PIROTECHNICZNYCH


Jednym z nieodłącznych elementów zabawy sylwestrowej są efekty dźwiękowe i świetlne spowodowane odpalanymi materiałami pirotechnicznych. Co roku słyszymy w mediach o wypadkach związanych z używaniem środków pirotechnicznych. Ponieważ wypadków jest coraz więcej, to znaczy nie wyciągamy odpowiednich wniosków. Źle odpalona petarda w najlepszym wypadku spowoduje oparzenie, w najgorszym urwie palce albo pokaleczy. Może też spowodować pożar. Chyba warto też zwrócić uwagę na zagrożenie jakie niosą ze sobą głupie żarty w rodzaju wrzucenia petardy do kaptura lub torby kolegi lub koleżanki. Skoro używanie materiałów pirotechnicznych jest nieuniknione, przynajmniej przestrzegajmy pewne zasady, które pozwolą nam na ich bezpieczne używanie.

1. Materiałów pirotechnicznych mogą używać tylko osoby dorosłe, ściśle stosując się do załączonych instrukcji. Niewłaściwa obsługa może doprowadzić np. do wybuchu w rękach i poważnych poparzeń.
2. Nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych. Wypuszczony fajerwerk będzie odbijał się od ścian i może uderzyć w osoby przebywające w tym pomieszczeniu zapalając włosy i garderobę a nawet zapalić wyposażenie tego pomieszczenia. Dlatego należy używać ich jedynie na otwartej przestrzeni.
3. Nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do środka naszego mieszkania lub sąsiada wywołując pożar.
4. Nie można kierować fajerwerki w stronę zabudowań.
5. Nie wolno wrzucać materiałów pirotechnicznych w miejsca gdzie przebywają lub mogą przebywać ludzie a także zwierzęta, huk petard niepokoi zwierzęta, zadbajmy więc aby nie były one narażone na odgłosy wybuchów.
6. Nie wolno rzucać petard i fajerwerków w miejsca gdzie magazynowane są materiały palne.
7. Pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, stawiać fajerwerki odwrotnie niż jest to wskazane w instrukcji, a także wrzucać do ogniska.

Wszyscy musimy pamiętać, że środki pirotechniczne są materiałami wybuchowymi o dużej temperaturze palenia się, wypuszczając petardę lub inny fajerwerk trzeba przewidzieć tor lotu i miejsce upadku. Bawiąc się tak niebezpieczną zabawką, bierzemy na siebie odpowiedzialność za szkody, które może ona wyrządzić.